Nemoci od CH
Klikněte na příslušnou nemoc a dostanete se přímo k ní (budete-li se chtít dostat zpět na toto místo, stiskněte ctrl+home): chrápání, chronický únavový syndrom, chřipka, chudokrevnost.
- muži – problém postihuje 3x více mužů než žen;
- lidé středního věku a starší;
- lidé s nadváhou. Tuk kolem hrtanu zužuje dýchací cesty a podporuje dýchání ústy. Čím tělnatější člověk je, tím je pravděpodobnější jeho sklon k chrápání;
- kuřáci; kouření dráždí nos a krk a způsobuje opuchnutí sliznice. V důsledku toho se zúží dýchací cesty a člověk má tendenci dýchat pusou;
- Lidé, kteří vypijí alkohol jen několik hodin před spaním. Alkohol uvolňuje krční, obličejové a čelistní svaly a podporuje dýchání pusou.
- shoďte přebytečná kila;
- nekuřte;
- omezte konzumaci alkoholu;
- večer jezte nejméně 3 hodiny před spaním;
- choďte spát a vstávejte každý dne přibližně ve stejnou dobu;
- podložte knihami nebo cihlami čelo postele tak; aby se zvedlo o 7 – 10 cm;
- při nachlazení a záchvatech alergické rýmy kloktejte před spaním studenou vodou s jednou kapkou mátového oleje, protože to uvolňuje dýchací cesty tím, že napomáhá splasknutí sliznic v nose a krku.
- spěte na boku. Všijte si do pasu pyžama tenisový míček, abyste nemohli spát na zádech; při ležení na zádech totiž jazyk a čípek blokují hrtan.
- výše uvedené metody nezabírají
- vy i váš partner se cítíte přes den nevyspalí a unavení
- partner vás upozorní, že občas během chrápání přestáváte dýchat (spánková apnoe)
Onemocnění je charakterizováno záchvaty nevysvětlitelné a ochromující únavy, která se objevuje po dobu delší než 6 měsíců. Dříve se této nemoci říkalo myalgická encefalomyelitida (ME), chronický únavový syndrom s poruchou imunity, postvirový syndrom, vleklá přetrvávající viróza nebo syndrom viru Epstein-Barrové či prostě neurastenie.
Okamžitá relaxace Pohodlně se usaďte, zavřete oči, pomalu dýchejte a myslete na něco hezkého. Černé myšlenky odežeňte.
|
Potravinové doplňky: Užívejte doplňky s obsahem antioxidantů, především vitamin A, C a E, dále koenzym Q10, selen, vitamin skupiny B, hořčík, draslík a zinek. Také můžete užívat hotový multivitaminový přípravek. Také se osvědčil rybí tuk.
Rostlinné léky
- Pijte čas ze směsi echinacey, šťovíku, svízele a “ingida”. Pijte denně jeden šálek po dobu nejméně šesti týdnů. Někdy bývá nutné pokračovat až 6 měsíců.
- Lékořice má protivirové účinky a může v organismu zvyšovat hladinu kortizolu, hormonu, který pomáhá zvládat stres. Užívejte denně 2-3g lékořicového kořene. Budete-li se po 6-8 týdnech cítit lépe, postupně tuto dávku snižujte a začněte užívat malé dávky kořene ženšenu, který má antidepresivní a regenerační účinky. Užívejte jej asi 3 měsíce. Místo ženšenu můžete také užívat kozinec.
- Třezalka pomáhá svými antidepresivními účinky.
- Pupalkový olej mívá rovněž dobré účinky.
- Potřebujete-li se uvolnit a zbavit stresu, kápněte si na kapesník několik kapek levandulového oleje a vdechujte jeho vůni.
- Udělejte si teplou relaxační koupel, do níž přidáte po 2 kapkách gerániového, levandulového a santalového leje a jednu kapku oleje ylang-ylang.
- Pro zlepšení nálady při trvalejšších depresích vdechujte každé ráno a večer z kapesníku vůni, která vznikne smíšením 20 kapek šalvějového a 10 kapek růžového a bazalkového oleje. V prvních dvaceti týdnech těhotenství vynechte bazalkový i šlavějový olej.
- Při tělesném a duševním vyčerpání vdechujte vůni rozmarýnového oleje, který si kápnete na kapesník (neužívat v prvních dvaceti týdnech těhotenství).
- plamének: ke zvýšení bdělosti;
- oliva: při všech druzích stresu;
- essence První pomoc: ke zvládnutí náhlého stresu, zvláště máte-li pocity na omdlení a chvějete se;
- planá růže: při apatii;
- vrba: při rozmrzelosti z omezení, k němuž vás nutí chronická únava.
- Arnica: máte-li pocit stresu z přepracování nebo v důsledku jiných důvodů;
- Eupatorium: při bolestech ve svalech nebo jiných chřipkových příznacích;
- Ignatia: při stresu vedoucímu k depresi a poruchám spánku;
- Rhus toxicodendron: při svalových bolestech a příznacích virózy, zvláště zhoršují-li se v noci a máte sklon k zimomřivosti;
- Sepia: při únavě provázené depresí, plačtivostí a bezradností.
- Vyčerpanost a ostatní příznaky se po domácích prostředcích nezlepšují.
- Příznaky vám znemožňují řádně pracovat, narušují spánek a vztahy s okolím.
- Po dlouhém období zlepšení se váš stav znovu zhoršuje.
- Jezte zdravě (viz kap. Přírodní prostředky ke zdraví, Zdravá strava – nejlepší prevence).
- Každý den si dopřejte nějaký rychlejší pohyb.
- Denně užívejte multivitaminové a minerální potravinové doplňky s beta-karotenem, vitaminy C a E, flavonoidy a se selenem a zinkem.
- Zbytečně se nepřepínejte a neunavujte.
- Objeví-li se chřipková epidemie, nechoďte zbytečně mezi větší množství lidí.
- Pijte v zimě 2-3x týdně čaj z echinacey nebo ji užívejte v tabletách či jako tinkturu. Jste-li vystaveni větší namáze, užívejte ji denně.
- Denně jezte česnek nebo užívejte česnekové tablety.
- Celou zimu užívejte každé 3 týdny preventivní homeopatický prostředek proti chřipce.
- Pijte hodně tekutin bez kofeinu, nejlépe vodu a ovocné šťávy, odvar z ječných krup (viz Infekce močových cest, Nemoci od I) a bylinkové čaje. Čaj z černého rybízu tlum,í bolesti v krku a navíc vám dodá vitamin C.
- 3x denně pijte čaj z echinacey (nebo ji užívejte v tabletách po 200mg 5x denně).
- Čaj z květu bezu černého, máty nebo řebříčku snižuje horečku a mírní bolesti ve svalech.
- Výtažek z bezinek pomáhá zastavit rozmnožování chřipkových virů.
- Kajeputový olej pomáhá snižovat horečku a mírní svalové bolesti. Přidejte 2 kapky tohoto éterického oleje do lžíce jojobového oleje a potírejte se jím 4x denně za ušima, po obou stranách nosu, na čele a hrudníku. Můžete také přidat 6-8 kapek kajeputového oleje do teplé, ne však horké koupele. V prvních dvaceti týdnech těhotenství tento olej neužívejte.
- Ucpaný nos vám pomohou uvolnit inhalace páry provoněné několika kapkami eukalyptového nebo melaleukového (tea tree) oleje. (viz Nachlazení, Nemoci od N).
- Při prvních známkách chřipky kloktejte ráno a večer vlažnou vodou, do níž jste přidali 2 kapky melaleukového (tea tree) a 2 kapky gerániového oleje.
- Aconite: dostanete-li náhle horečku, zvláště při nachlazení;
- Eupatorium: při bolestech pronikajících až do kostí;
- Gelsemium: když převládá třesavka a zimnice;
- Oscillococcinum: jako všeobecný prostředek při všech příznacích (užívejte prvních 36 hodin od objevení chřipkových příznaků).
- starší lidé, zvláště ti, kteří trpí častým nachlazením nebo chřipkou;
- lidé s dlouhodobým onemocněním srdce, plic, ledvin, jater nebo cukrovkou;
- nemocní užívají kortikosteroidy nebo imunosupresiva (léky proti přehnaným imunitním reakcím)
- lidé, kteří nemají slezinu;
- lidé žijící v sociální ústavech nebo léčebnách. Chřipková vakcína se také doporučuje personálu, který v takových ústavech pracuje nebo je zaměstnán v nemocnici.
- Když příznaky ani po týdnu neustupují, dokonce se po třech dnech zhorší.
- Příznaky trvají déle než týden nebo se vrací.
- Když vykašláváte hodně žlutého až zeleného hlenu.
- Patříte-li do skupiny, pro niž se doporučuje očkování.
- Máte bolest na hrudi nebo jste dušní!!!
- Máte ztuhlou šíji, kruté bolesti hlavy, světloplachost, vyrážku, zmatenost nebo kruté bolesti v kloubech!!!
- Vykašláváte krev!!!
- Megaloblastická anémie je způsobena nedostatkem vitaminu B12 nebo kyseliny listové. Vyskytuje se někdy v průběhu těhotenství.
- Zhoubná (perniciózní) anémie je způsobena vnitřním nedostatkem látky nezbytné ke vstřebávání vitaminu B12. Zvláště náchylní jsou k ní lidé s krevní skupinou typu A.
- Aplastická anémie vzniká v důsledku snížené nebo chybějící tvorby červených krvinek při poruše kostní dřeně nebo její činnosti.
- Vrozené dědičné anémie mohou mít nejrůznější příčiny. Thalassémie jako následek poruchy tvorby hemoglobinu se objevuje u obyvatel Středomoří, Blízkého východu nebo jihovýchodní Asie. Srpkovitá anémie s abnormálním tvarem červených krvinek bývá častá u lidí afrického původu a začíná většinou již v dětství.
- Hemolytická anémie, jejíž příčinou pře předčasný rozpad červených krvinek, může být způsobena některými léky nebo infekčním onemocněním.
- Zařaďte do svého jídelníčku játra, libové tmavé maso, ryby, žloutky, sušené ovoce a sóju.
- Jezte hodně cibule, česneku, fazolí, hrášku, ořechů, semen, zelené listové zeleniny a bylinek (řeřicha, pažitka, kopřiva, koriandr).
- Jezte hodně potravin s vysokým obsahem vitaminu C, který zlepšuje vstřebávání železa. Při hlavních jídlech vypijte např. vždy sklenici čerstvé pomerančové šťávy.
- Dobrým zdrojem železa jsou celozrnné potraviny, ale obsahují také fytáty, které vstřebávání železa brání. Jezte je proto raději odděleně od jiných potravin bohatých na železo.
- Nejezte špenát a reveň; kyselina šťavelová, kterou obsahují, snižuje vstřebávání železa.
- Jezte potraviny\, které obsahují měď; ta usnadňuje vstřebávání železa. Patří k nim sýr, žloutky, dary moře, játra, celá zrna, zelená zelenina, meruňky, třešně a sušené fíky.
- Nepijte při jídle čaj, kávu, kakao, kolu a víno, protože tanin blokuje vstřebávání železa z potravy.
- Obsah železa v kyselé potravě (např. v rajské omáčce) můžete zvýšit, když ji připravíte v železné pánvi. Vyluhuje se přitom do ní trochu železa.
- Jezte co nejvíce pokrmů s obsahem železa, mědi, vitaminu C a kyseliny listové. Nejvíce těchto látek je v tmavozelené listové zelenině, v sýrech, darech moře, vejcích a rybách.
- Během těhotenství může vzniknout jak chudokrevnost z nedostatku železa, tak megaloblastická chudokrevnost z nedostatku kyseliny listové. Zkuste tomu předejít jezením potravin bohatých na vitaminy A, B6, C a E, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou, flavonoidy, železo, mangan, zinek a esenciální mastné kyseliny (viz Nejlepší prevence zdravá strava, kap. Přírodní prostředky pro zdraví).
- V žaludku některých lidí trpících chudokrevností se tvoří málo kyseliny chlorovodíkové (solné) a proto se nedostatečně vstřebává železo. Také sacharidy mohou dočasně snížit hladinu kyseliny v žaludku. Nejezte tedy potraviny s vysokým obsahem sacharidů (např. chléb, těstoviny, rýži) společně s potravinami obsahujícím,i velké množství bílkovin (maso, vejce, ryby), protože zlepšíte vstřebávání železa. Také bílkoviny vyžadují ke správnému trávení a vstřebávání železa dostatečné množství kyseliny chlorovodíkové.
- Zvažte užívání potravinových doplňků s chaluhami (mořskými řasami), které jsou bohaté na minerály.
- Denně užívejte přiměřenou dávku homeopatického prostředku Ferrum phosphoricum.
- Zkuste čaj ze šťovíku, který obsahuje železo, a čaj z pampelišky nebo lopuchu.
- Cítíte-li se unaveni, pijte čaj z ovsa hluchého nebo lékořice.
- Při každém podezření na chudokrevnost.
- Léčíte-li se již, dodržujte kontrolní návštěvy.
- Trpíte dušností!!!
Komentáře
Přehled komentářů
Čest práci. Právě koluje mezi lidma nová možnost, jak vydělávat z domova, ideální na jaro, když je večer hodinka času :) Já si takto přivydělávám již od ledna a je to perfektní. Nad poměry si díky tomu sice nežiju, ale dokud můžu, tak si tu chvilku na sebrání volných zlaťáků najdu!! Čekujte www.CervenaCerna.cz
Novinka
(Dominika, 17. 3. 2013 18:40)