Klikněte na příslušnou nemoc a dostanete se přímo k ní (budete-li se chtít dostat zpět na toto místo, stiskněte ctrl+home): bolesti v zádech, bolesti zubů, bradavice, bušení srdce.
-
Potřete bradavici ráno a večer několika kapkami tinktury z túje nebo měsíčků.
-
Jako doplněk k vnějšímu léčení pijte čaj nebo tinkturu z echinacey, lopuchu, pampeliškového kořene nebo jetele lučního.
-
Denně vymáčkněte na bradavici kapku šťávy ze stvolu pampelišky.
-
Potřete bradavici ráno a večer citronouvou šťávou nebo šťávou z rozmačkaného česneku.
-
Plátky cibule posolte a nechte přes noc vylouhovat. Šťávu kapejte na bradavici 2x denně.
-
Každou noc přiložte na bradavici obvaz namočený do jablečného octa nebo přímo plátky česneku.
-
Thuja: v tabletách, jako mast i jako tinktura.
-
Jezte potraviny bohaté na obsah folátu, hořčíku a vitaminů B6 a B12 (maso, korýši, fazole, hrách, tmavozelená listová zelenina, ořechy, semena a celozrná strava).
-
Shoďte přebytečná kila. Ušetříte tak svému srdci práci.
-
Při podezření na alergii na potraviny zkuste viníka odhalit a vynechat z jídelníčku (viz heslo POTRAVINOVÉ ALERGIE, kap. Nemoce od P).
-
Pijte kávu bez kofeinu nebo slabší čaj, pokud vám kofein zrychluje tep a brání ve spánku. Alternativou může být heřmánkový čaj, který je uklidňující a neobsahuje kofein.
-
Omezte konzumaci alkoholu, je-li příčinou bušení srdce.
-
Pijte čaj z kozince nebo anděliky (max. 3x denně), protože stabilizují srdeční rytmus.
(použitá literatura: Léčíme se s přírodou, kolektiv autorů)
-
namožení svalů a vazů
-
poškození meziobratlových skloubení
-
křečovité stažení svalů, které vzniká jako obranné opatření ke znehybnění páteře po poranění, namožení nebo otřesu
-
výhřezem meziobratlové ploténky – riziko se zvyšuje i nedostatkem pohybu
-
ischias, krutá bolest vystřelující od hýždě po zadní straně nohy (příčina – tlak vyhřezlé ploténky na sedací nerv = nervus ischiadicus a spondylóza = osteoartróza páteře)
-
osteoartróza (u lidí nad 50 let nejčastěji)
-
osteoporóza (oslabuje obratle, které se snadněji lámou a drtí)
-
zúžení míšního kanálu (stlačuje míchu a z ní vycházející nervová vlákna)
Stavba páteře: Páteř se skládá ze 3š pevně spojených obratlů. Prvních 24 obratlů je od sebe odděleno přirozeným odpružením - chrupavčitými ploténkami vyplněnými rosolovitou hmotou. Celou páteř drží pohromadě četné vazy (silné pruhy vazivové tkáněš), dále páteřní svaly a vzájemné skoubení jednotlivých obratlů. |
-
Nikdy nenoste těžkou tašku v jedné ruce nebo přes jedno rameno. Rozdělte si raději nákup do dvou tašek a neste v každé ruce jednu. Výhodnější je nosit břemena v batohu na zádech (vždy se dvěma popruhy!) nebo si takšu přehodit přes rameno křížem.
-
Pře zvedání těžkého předmětu se neohýbejte, ale pokrčte kolena a zdvihejte jej s pokud možno rovnými zády.
-
Pokud přenášíte něco těžkého, nikdy se neotáčejte jen v pase, ale vždy celým tělem.
-
Sedejte s rovnými zády a dbejte na to, abyste měli podepřenou bederní krajinu. Při řízení auta nakloňte sedadlo tak, aby se zvětšil úhel mezi stehny a trupem.
-
Noste pohodlné boty se správným podpatkem, které umožňují normální držení těla při chůzi. Ortopedické vložky často pomohou napětí v zádech snížit.
-
Sedíte-li dlouhé hodiny u počítače, dodržujte pravidla správného sezení (viz obr. dole). Pokud nemůžete mít celá chodidla na podlaze, používejte nízkou podložku.
-
Nikdy se k práci na zemi neohýbejte (např. při plení, sázení apod.). Raději si k tomu klekněte.
-
Přesvědčte se, je-li matrace na vašem lůžku dostatečně pevná, aby byla dobrou oporou pro záda – nemá však být příliš tvrdá. Můžete ji dle potřeby zpevnit podložením prknem.
Nenamáhejte záda: Pracujete-li delší dobu u počítače, dbejte na to, abyste měli kolena ohnutá v pravém úhlu a bederní krajinu podepřenou vhodně tvarovaným opěradlem židle.
Léčení
-
Bolesti namožených svalů nebo ischiadické bolesti zmírní obklad z ručníku namočeného v horké vodě. Dobře jej vyždímejte.
-
Na postižené místo přiložte horký ručník a po 2 minutách ho vystřídejte ručníkem namočeným ver studené vodě; tyto střídavé obklady si dělejte 15 minut. Pokud jsou bolesti následkem namožení svalů, je to nejvhodnější metoda. Při bolestech zánětlivého původu užívejte jen studený obklad.
-
Do kůže v bolestivé oblasti si vetřete směs ze stejného dílu glycerinu a tinktury z kajenského pepře.
-
Přikládejte si na záda horké obklady z kozlíku, heřmánku, zázvoru a kůry kaliny.
-
Při ischiadických obtížích si do kůže vtírejte třezalkový olej (viz heslo BOLESTI V OBLIČEJI)
-
Arnica: jsou-li bolesti v zádech následkem nějakého poranění, užívejte 2x denně;
-
Hypericum: jsou-li bolesti následkem podráždění nervů, užívejte 2x denně.
Otáčení vleže na zádech - toto nenásilné cvičení zmírní ztuhlost zad. Objeví-li se bolesti, přestaňte cvičit: Lehněte si na záda. Levé chodidlo opřete o pravé koleno a levé koleno otáčením z pasu pokládejte doprava. Pravou ruku nechte položenou na levém stehně. Levou ruku upažte a dívejte se za ní celou hlavou. V této poloze zůstaňte asi minutu, pak proveďte cvik na druhou stranu.
|
Cviky proti bolestem zad: dlouhý odpočinek na lůžku se dnes už na bolesti v zádech nedoporučuje. Co nejdříve začněte několikaminutovým opatrným cvičením. cvičte pravidelně, abyste posílili zádové a břišní svaly a zvýšili jejich pružnost a pohyblivost. Cviky uvolňují napjaté svaly a vazy, ztuhlá skloubení na páteři a i ischiadické bolesti. Pocítíte-li bolest, ihned přestaňte cvičit. 1. Lehněte si zády na podlahu a podložte si šíji malým polštářkem nebo svinutým ručníkem. Nohy ohněte v kolenou, chodidla opřete o zem a bederní páteř přitiskněte k podlaze. Pánev lehce nadzdvihněte. Oběma rukama uchopte jedno koleno a táhněte stehno k hruhdníku po dobu 10 sekund. Potom nohu vraťte do původní polohy a totéž proveďte s druhou nohou. Vše 10x opakovat.
2. Položte se zády na podlahu, nohy napněte a chodidla ohněte směrem vzhůru. Ruce nechte položené na břiše. Pomalu a zhluboka dýchejte, při vdechu zvolna zdvihejte napjaté paže se sepjatýma rukama až do výše svých očí. Pak bez přerušení pohybu vydechujte a natažené ruce pokládejte na podlahu za hlavou. Při dalším nádechu sepjaté ruce vztyčujte nad hlavu a s výdechem pokládejte zpět na břicho. 5x - 6x opakujte celý cvik.
3. Položte se na záda, stehna přitiskněte k břichu a rukama uchopte nohy pod koleny. Lehce se ohněte v zádech (těžiště je na bedrech) a převalujte se ze strany na stranu.
4. Lehněte si na břicho, dlaně položte na podlahu blízko ramen. Zdvihněte hlavu i s rameny jak vysoko budete moci, aniž byste si pomáhali rukama, jen pomocí zádových svalů. Cvik opakujte 10x.
|
Masáž při bolestech v zádech - jemná masáž svalů po obou stranách páteře zmírňuje bolest. Zkuste tuto msáž při ischiadických obtížích (obr. č. 1) a k vytahování páteře (obr. č.2), které pomáhá při něktrých bolestech zad, protože se jím uvolňují napjaté svalové skupiny po obou stranách obratlů. Masáž hýždí: Položte se na břicho, masírující si klekne k vašemu boku. Potom v mírném překlonu začne krouživými, pomalými, ale pevnými pohyby celé ruky hníst hýžďový sval na protilehlé straně. Totéž provede na druhé straně.
Vytahování páteře: Klekněte si tak, abyste se čelem dotýkali podlahy; paže směřují dozadu, ruce leží vedle chodidel. Někdy se pro větší pohodlí vkládá mezi lýtka a hýždě polštářek. Masírující si klekne vedle vás, jednu ruku položí na horní část a druhou na dolní část vaší páteře. Potom bude stlačovat páteř směrem dolů a zároveň obě ruce tlačit od sebe, takže se bude páteř "natahovat".
|
-
Co nejvíce omezte rafinované sacharidy (cukry a bílou mouku). Podporují tvorbu plaku a zvyšují hladinu kyseliny v ústech.
-
Snižte nadměrnou kyselost v ústech čištěním zubů po každém jídle nebo pomocí přírodních látek snižujících kyselost, jako jsou ořechy a sýr. I pouhé vypláchnutí úst vodou pomáhá odstranit zbytky postravy a tím zmírnit kyselost.
-
Zubům prospívají potraviny obsahující vlákninu, např. celer (odstaňuje plak).
-
Pijte čaj. Je užitečným zdrojem fluoru, který chrání před zubním kazem. Taniny obsažené v čaji snižují činnost bakterií.
-
Denně si vyplachujte pusu roztokem z myrhového výtažku nebo peroxidem vodíku – bojujete tak proti bakteriím.
-
Choďte na pravidelné zubní prohlídky.
-
Namočte kousek vaty do echinaceové tinktury a přiložte na bolavý zub.
-
Žvýkejte kůru ze žlutodřevu nebo potřete zub pastou z rozemleté kůry a trošky vody.
-
Čaj z chmele, kozlíku nebo lociky zmírňuje bolest zubu svými uklidňujícími účinky na nervovou soustavu.
-
Belladonna: na absces, který se rychle rozvíjí, je načervenalý, horký a oteklý. Zub pulzuje a máte v puse pocit sucha;
-
Herpar sulphuris: na ostrou bodavou bolest, která se stupňuje působením studeného vzduchu nebo když se postiženého místa dotknete. Z abscesu vytéká žlutý hustý hnis, který nepříjemně páchne. Celkově se cítíte podráždění a je vám zima;
-
Chamomilla: při prořezávání zoubků u dětí pokud jsou rozmrzelé, otrávené, mají jednu tvář červenější než druhou. Podávejte ve formě granulí – dobře se v puse rozpouští.
-
Mercurius solubilis: na bolestivé, krvácející dásně. Bolest se zhoršuje v noci, pociťujete žízeň, tvoří se více slin než obvykle a nepříjmně vám páchně z pusy;
-
Pulsatilla: při prořezávání zubů u dětí pokud jsou lítostivé a bolest lze zmírnit chladným, čerstvým vzduchem.
-
Silica: na absces, který pomalu zraje nebo se pomalu léčí, nebo pokud máte hodně zubních kazů.